TOPI LEHTIPUU – Classical and Modern Song, 12.-18.7.2021
- Nimi
- TOPI LEHTIPUU – Classical and Modern Song, 12.-18.7.2021
- Kuvaus
Tule Savonlinnan musiikkakatemian mestarikursseilla pääset kehittämään taitojasi huippumuusikoiden johdolla.
- Aika
- 12.7.2021 - 18.7.2021
- Paikka
- Savonlinnan Musiikkiakatemia
Sotilaspojankatu 1
57100
Savonlinna
- Sisältö
- Mestarikurssit alkavat opettajan ja opiskelijoiden yhteisellä tapaamisella, jossa käydään läpi kurssin käytännön järjestelyt sekä aikataulu. Kurssilaisilla on pääsääntöisesti oma yksilötunti jokaisena päivänä ja tunnit ovat vapaasti muiden kurssilaisten seurattavina. Kurssin aikataulut ovat joustavasti opettajan kanssa sovittavissa, mutta Kamarimusiikin mestarikurssille aikataulu tehdään valmiiksi etukäteen suuren opiskelijamäärän ja luokkatilojen riittävyyden takia. Mestarikurssit päättyvät konserttiin, jossa kurssilaiset voivat esittää ohjelmistoaan. Kurssien aikana voi tulla ilmi myös muita esiintymismahdollisuuksia Savonlinnassa ja lähialueilla.
Savonlinnan Musiikkiakatemian mestarikurssit järjestetään Savonlinnan Musiikkiopistolla (Sotilaspojankatu 1). Musiikkiopistolla on konserttisali ja runsaasti luokkia, joita kurssilaiset voivat varata harjoittelua varten.
Musiikkiakatemian kursseista on mahdollista saada Sibelius-Akatemian opintopiteitä, mikäli järjestämisoikeus Taideyliopiston avoimesta yliopistosta myönnetään.
Musiikkakatemian koko opetustarjonta ja akatemian konserttiohjelma:
https://savonlinnamusicacademy.com/
- Kohderyhmä
- Kurssi on tarkoitettu edistyneille musiikin opiskelijoille tai musiikin ammattilaisille.
Osallistujapaikkoja on rajoitetusti. Opettaja valitsee osallistujat ilmoittautuneista ilmoittautumisajan päätyttyä.
- Lisätiedot
Koulutuksen hinta on 500 €.
Kurssimaksu ei sisällä majoitusta tai ruokailuja. Opiskelijoilla on mahdollisuus varata huone asunnosta Musiikkiakatemian kautta. Akatemia vuokraa asuntoja savonlinnalaisilta, jotka ovat itse esimerkiksi kesämökillään. Majoitus pyritään järjestämään Savonlinnan keskustasta läheltä Musiikkiakatemian tiloja ja huoneistoissa majoittuu pääasiassa 2-3 opiskelijaa kerrallaan. Lakanat ja pyyhkeet kuuluvat majoituksen hintaan. Suosittelemme saapumista päivää ennen kurssin alkua.Majoituksen hinta: noin 40 € /päivä.
- Hinta ja maksutiedot
- 500 € laskutetaan ennen kurssin alkua
- Ilmoittautuminen avoinna
- 20.1.2021 - 30.4.2021